Ak si chcete vybrať disky na koleso od auta, nemusí to byť také jednoduché, ako by si zdalo, pretože človek tu má na výber všeobecne z dvoch kategórii- plechových alebo hliníkových diskov. A aký je medzi nimi rozdiel? V skutočnosti sú rozdielne snáď vo všetkom- v dizajne, odolnosti, údržbe, jazdných vlastnostiach a samozrejme aj v kúpnej cene.

Aby sme ale nejako začali, tak začnime tým, čo nám pri rozhodovaní udrie ako prvé do očí- dizajnom.

disk na koleso

Tu jasne dominujú elektróny v ponuke dezent disky https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/dezent/ a ponuka hliníkových diskov vo všeobecnosti. Vlastne je to jeden z hlavných dôvodov ich popularity, najmä ak má ísť o súčasť nejakých novších a viditeľne luxusnejších vozidiel, kde ideálne zapôsobia práve moderné elektróny. Naopak, obyčajné plechové disky by tu mohli znížiť vizuálnu hodnotu auta. Elektróny sú teda estetickejšie a pôsobia atraktívnejšie, navyše ponúkajú väčšiu variabilitu.

Každá vec však má nejakú svoju životnosť alebo lepšie povedané odolnosť, kvôli čomu nám vydrží dlhšie alebo kratšie.

 A tu je to otázne, pretože disk zo zliatin hliníka je napríklad odolný proti korózii, no je známe, že sa ľahko poškodí napr. po silnejšom styku s obrubníkom. Majú však jednoduchšiu údržbu, hoci keď sa poškodia, tak ich neopravíte tak, ako tie plechové, ktoré by zvládol opraviť aj laik.

Dôležité sú však určite aj jazdné vlastnosti.

A tu majú plusový bod zliatiny hliníka a iných ľahkých materiálov. Práve kvôli svojej nižšej  a dobre rozloženej hmotnosti sa jazdné vlastnosti elektrónov podpisujú napr. pod kratšiu brzdnú dráhu, ale aj pod nižšiu spotrebu pohonných látok či pod menšie opotrebenie súčiastok. Veľkou výhodu sú práve zliatiny s nižšou hmotnosťou oproti plechovým diskom.

auto, koleso

A čo kúpna cena a cenová dostupnosť?

Tak tu vyhráva ponuka plechových diskov, tie boli a sú vždy lacnejšie. Na druhej strane je ale ponuka hliníkových diskov rozmanitá a tak, ako tam nájdete niektoré drahšie kúsky, tak sa určite dajú nájsť aj tie za prístupnejšiu cenu, a to dokonca za niekoľko desiatok eur.

Previous post Chcete si kúpiť peknú a pohodlnú posteľ?
Next post Spôsoby ako môžu obojky ublížiť Vášmu psovi
Menu