Cannibal Holocaust- jeden z najkontroverznejších a najbrutálnejších filmov všetkých čias

Pred takmer 40-timi rokmi sa istému režisérovi podarilo natočiť film tak reálny a drsný, že ho to stálo miesto pred súdom, nakoľko zábery pôsobili príliš autenticky. Ani herci to pri natáčaní tohto „diela“ nemali ľahké a jeden z nich počas natáčania neudržal slzy a rozplakal sa ako malé dieťa. Písal sa rok 1980 a svetlo sveta nakoniec uzrel film Cannibal Holocaust, ktorý je dodnes považovaný za jeden z najkontroverznejších filmových diel v histórii.

projektor

Jeho charakteristikou a vlastne dôvodom kontroverzie je autenticky pôsobiace a brutálne násilie, ktoré je vo forme found-footage filmu, respektíve má ísť o pseudodokument partie mladých dobrodruhov odohrávajúci sa v Amazonskom pralese, v ktorom idú nafilmovať domáci kmeň primitívnych kanibalov.
Zo začiatku je film skôr zaujímavý a vzťahy dokumentaristov s kmeňom sú v relatívnej harmónii. Z dôvodu, aby s týmto dokumentom zabodovali však idú filmári do extrému a domorodcom začnú podpaľovať príbytky a zabíjať dobytok, nehovoriac o drsnom znásilnení ich žien. „Spokojní“ nakoniec z tohto skromného príbytku odchádzajú, no pomsta na seba nedá dlho čakať. Z obetí (domorodcov) sa stanú brutálne beštie túžiace po krvavej pomste. A my túto brutálnu pomstu vidíme v plnej „kráse“ formou „nájdenej“ videokamery. A zábery pôsobia skutočne autenticky, čo je okrem krvavého násilia vo forme napichovania ľudí na kôl či dobitia na smrť kyjakom a doslova rozpolčení tiel na niekoľko kusov dôvodom jeho silnej kontroverzie.

osada

Vznik žánru „found-footage“
Treba však uznať, že Cannibal Holocaust je skutočný pionier a starý otec dnešných „found-footage“ hororov ako aj filmov vo filme, kde sa pozeráme na natáčenie v priamom prenose. A zrejme vtedajšia novota žánru je takisto jedným z dôvodov, prečo ho mnohí nepochopili a žiadali postavenie režiséra pred súd a trestnú spravodlivosť či skôr vyšetrenie a objasnenie, či išlo skutočne len o film alebo zvrátenú realitu.

  • Preukázalo sa, že skutočnou obeťou boli „len“ mŕtve a zmasakrované zvieratá.
  • Režisér Kerman sa nakoniec vrátil k porno priemyslu, kde aj začínal a kvôli týraniu zvierat bol trestne stíhaný.

You may also like...