Prasiatko- morčiatko

Morské prasiatko má svoju inteligenciu, je to mierumilovné zviera, ktoré potrebuje veľa lásky a tiež pozornosť. Musí mať pri sebe aspoň jedno ďalšie morské prasiatko, pretože je to spoločenské zvieratko.

guinea-pig-208438_1920

Prasiatko- morčiatko

Máme viacero druhov
 

Plemeno morčaťa, ktorému rastie srsť do malého kruhu sa nazýva Rozeta a teda výrazne sa odlišujú od iných morčiat. Je fascinujúce, že tieto kruhy- rozety sú rozmiestnené po celom tele hlodavca. Väčšinou tieto typy vlastnia chovatelia, ktorí sa vyznajú do povahy tejto chlpatej guľky.

Hladká a rovná srsť patrí pre dlhosrsté morčatá, môže narásť do nadmernej dĺžky čo je tiež zaujímavé. Sú podobné tej našej hrive, pretože srsť rozdeľuje cestička. Vyžaduje si nadmernú starostlivosť, pretože ak sa zlepí tak nerobí dobrý vzhľad morčaťa. Toto morča možno nazvať aj Peruánske.

Dlhá srsť a tvarovaná do kvapky, tak tento druh je tiež zaujímavý- volá sa tak nezvyčajne silkie. 

Kučeravá sú, poznáte tento film? To prvé ma napadne keď vidím morča Texel, ktoré má kučeravú srsť.


guinea-pig-5973591_1920

Ich domček
Sú hravé a zvedavé ako malé deti, pozorujú čo sa deje okolo nich a nie raz počuť ich piskot. Typický je pre nich chov v exteriéri no väčšinou sú chované interiéri ako domáci miláčikovia. Veľkosť klietky je pre nich dôležitá, pretože potrebujú výbeh a tiež priestor na malý domček kam sa vedia schovať a tiež mištičku na pochúťky. Mala by byť tiež nepremokavá a nemôže prenikať slnečné svetlo viac, ako treba. Seno je materiál, ktorý by mal tvoriť podstielku- je to časť potravy morských prasiatok.  Piliny sú tiež dobrou alternatívou a čo je podstatné piliny nesmrdia. V obchode možno zakúpiť klietku, ktorá je kompletne vybavená pre konkrétne zviera v prípade morčaťa je to senník, domček, napájadlo a tiež hračky pre potešenie miláčika. Nezabudnime na chutné mňamky- pamlsky.

Chuťovky pre miláčikov

Pochutia si na sene, tiež na čerstvej trávičke (púpava, skorocel). Obohatené o vitamíny sú vďaka zeleninke (mrkvička), obľubujú aj ovocie. Samozrejme nezabudnime aj na krmivo, ktoré je dostupné v predajniach.

You may also like...