Architektonicky zaujímavý rodinný dom je osadený do svahu

Mnohé mladé páry, ktoré začínajú s budovaním spoločnej budúcnosti, sa rozhoduje, kde si vytvoria svoj nový domov, či to bude v byte alebo rodinnom dome. Finančne to dnes už nie je veľký rozdiel, rozhoduje však poloha stavby. Byty mladým rodinám vyhovujú viac, pretože sú lokalizované v mestách, kde je dostupnosť všetkej infraštruktúry hlavne pokiaľ sú ešte deti malé. Naopak rodinné domy sa väčšinou nachádzajú mimo miest, v obciach, ktoré sú od miest vzdialené aj desiatky kilometrov, čo znamená dosť veľkú časovú stratu pri ich prekonávaní.

residence-2219972_640

V prípade, že sa rozhodnete postaviť si rodinný dom, je nutné ešte pred samotnou výstavbou zabezpečiť niekoľko nevyhnutných záležitostí. Základom je pozemok, na ktorom bude dom stáť a zároveň s tým je dôležitý aj výber typu domu tak, aby sa na daný priestor zmestil a zapadol do lokality. Z množstva ponúkaných pozemkov si treba vyberať projekt domu do svahu dôkladne a všetky pre a proti si vopred premyslieť. Väčšina z nich je rovinatá, no zaujímavé bývanie je v dome, ktorý je osadený do svahu. Fáza výberu lokality je na vás, no už ďalšia etapa, a teda projekt domu, je úloha pre projektanta.

crop-architect-opening-blueprint_23-2147710985

Na Slovensku pôsobí mnoho projekčných kancelárií či architektonických ateliérov, ktoré sa venujú projektovaniu a navrhovaniu stavieb rôzneho druhu, rodinné domy nevynímajúc. Rovinatý pozemok je z hľadiska projektovania domu jednoduchším variantom, no pri svahovitom teréne je potrebné navrhnúť viaceré úkony navyše, aby bol dom dostatočne zabezpečený proti zosuvu pôdy, ktoré môže spôsobiť zasypanie stavby. Špeciálne oporné múry či pevnejšie základy treba navrhnúť už pri projektovaní domu, takže tieto úkony je vhodné prenechať profesionálom, statikovi a projektantovi, ktorí zohľadnia všetky aspekty pozemku, urobia potrebný geologický prieskum a vypočítajú nutnosť hĺbky základov či iných konštrukcií, ktoré sú potrebné z hľadiska stability celej stavby.

Z dizajnového hľadiska sú tieto svahovité domy veľmi atraktívne a ponúkajú nekonečne veľa možnosti ako vytvoriť zaujímavý a moderný dom s netradičnými prvkami a originálnym architektonickým riešením.

You may also like...