Niekoľko tipov ako si zrýchliť počítač

Tento a jemu veľmi podobné scenáre sa odohrávajú už celé roky. Je to ustavičný súboj času a technológií. Ale čo je zle, že sa jedná hlavne o náš čas. Nežijeme predsa tak dlho, aby sme svoj život premárnili čakaním na načítavanie operačných systémov a ďalších aplikácií. V čom je teda problém? Sú dnešné technológie naozaj tak pomalé?

projekt
 
Ach ten štart!
 
Najčastejším kameňom úrazu bol vždy štart počítača. Niektorí z nás sme túto problematiku riešili nepretržitým chodom stroja, čo zas, povedzme si pravdu, nebola veľká energetická úspora. Niektorí sme skúšali uspávanie počítača, ale pomohlo to len čiastočne.

pc
 
Čo ale dnes pomáha zaručene, je typ pevného disku, označovaného ako Solid State Drive, známejšieho ako SSD.
Ide o pevný disk, ktorý neobsahuje na rozdiel od klasických pevných diskov rotačné časti, ale takzvané pamäťové bunky. Laicky by sme ho mohli prirovnať k usb kľúčom. Avšak ich rýchlosť je neporovnateľne vyššia. No, povedzme však, že aj cena.
Pokiaľ však patríte medzi typy ľudí, ktorí si trhajú vlasy pri štarte svojho počítača, je to pre vás jedno z možných riešení.

monitor
 
Možno nechcete hneď investovať do drahého pevného disku, skúsme teda siahnuť po cenovo úspornejších riešeniach. Patrí sem napríklad vyčistenie počítača od zbytočných aplikácií, ktoré len bez väčšieho zmyslu zaťažujú operačný systém. Máte vo zvyku pri inštalácii len klikať na tlačítko ďalej, a ani si nečítate, čo sa vám inštaluje? V tom prípade sa nečudujte, keď váš internetový prehliadač štartuje asi päť minút a jeho titulná lišta vyzerá tak preplnená, ako vianočné trhy v centre mesta. Takmer každá voľne stiahnuteľná aplikácia totiž v inštalácii obsahuje niektoré voliteľné vylepšenia, ktoré však spôsobia len dlhšie spúšťanie aplikácie.
 
„Ale veď ja všetky programy v počítači potrebujem!“
 
V poriadku. Ak naozaj potrebujete všetky aplikácie, ktoré v počítači máte, stále je tu možnosť, ako zrýchliť štart počítača. Aplikácie obsahujú totiž v nastaveniach možnosť zapnúť/vypnúť pri spúšťaní systému. Pokiaľ vypnete tento štart aplikácie, vyhnete sa taktiež aj ich prípadným automatickým aktualizáciám.
 

You may also like...