Simpsonovci a rasizmus. Túto postavičku v seriálu už neuvidíte!

V časoch káblovej televízie, neskôr digitálnej a dnes internetovej bol, zostal a stále je jedným z top najpopulárnejších seriálov rodinka s názvom Simpsonovci. Doslova môžeme povedať, že na nich vyrástla nie jedna, ale niekoľko generácií. Vlastne verím tomu, že vysokej dávke popularity sa tešia i dnes a to v dobe, kedy viacerí pozeráme množstvo seriálov a zaujímavých či vtipných videí cez internet.  Je ale viac než isté, že seriál takéhoto formátu si musel prejsť i určitou temnotou spojenou s kritikou týkajúcou sa morálneho hľadiska.

pivo

V prípade Simpsonovcov bol pomerne známy prípad odkazujúci na postavičku menom Apu, ktorá stvárňuje Inda prevádzkujúceho obchod na štýl večierky v meste Springfield a je obeťou častých útokov. Ako už asi viete, kritika spočívala v tom, že Apu predstavuje stereotyp Inda žijúceho v USA a tento stereotyp hraničí s rasizmom, ale aj určitou neúctou z pohľadu náboženskej viery. Napriek tomu, že pôvodná kauza je už pomerne stará, postavička Apu definitívne zmizla až v roku 2017.

Prečo až po tak dlhej dobe? Pravdepodobne preto, že tento návrh či kritika bola skutočne veľmi diskutabilná a fanúšikov seriálu Simpsonovci rozdelila na dva početné tábory.

ventilátor

Zatiaľ, čo jedna skupina ľudí zastávala názor, že postavička by mala zostať súčasťou seriálu nakoľko je vtipná a v podstate neškodná, iní sa angažovali za jej vymazanie, pretože podľa nich pôsobí jedným slovom nekorektne. Hlavným dôvodom k jej odstráneniu však nebol humor odkazujúci na náboženstvo alebo pôvod ale fakt, že Apua dabovali belosi používajúci smiešny prízvuk, čo sa podľa niektorých názorov považuje za hanobenie a rasizmus. Priroritným a teda rozhodujúcim dôvodom k odstráneniu Apua bol nakoniec nekorektný dabing.
Ak vás táto téma zaujíma podrobnejšie, v roku 2017 vyšiel dokument s názvom The Problem with Apu, v ktorom by sa malo divákovi dostať oprávneného a detailného vysvetlenia, prečo sa tvorcovia nakoniec rozhodli túto postavičku odstrániť.

You may also like...