Tie najlepšie hobby pre ľudí s chuťou učiť sa nové veci

Máte kopu voľného času? Takmer iste hľadáte nejakú záľubu, hobby, ktorému by ste sa radi venovali. Možno je to nejaká činnosť, v ktorej by ste sa chceli zdokonaľovať a rozvíjať ju aj na profesionálnej úrovni. Alebo jednoducho hľadáte zábavu, ktorou by ste vyplnili voľné chvíle. Tak či onak, dnes vám ponúkame zoznam niekoľkých koníčkov, pri ktorých sa naučíte aj niečo užitočné a môžu byť pre vás veľkým prínosom.

1. Kreatívne písanie

Možno to nie je práve tá činnosť, na ktorú by ste pomysleli ako na prvú, ale nebojte sa. Nie je to až také ťažké a zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Základom je jednoducho začať písať. O hocičom. Môžu to byť úplné blbosti, vety a slovné spojenia, ktoré vám napadnú, ale aj pár veršíkov či zaujímavých postrehov. Postupne sa začnete zdokonaľovať, zväčšovať si slovnú zásobu a vaše snahy tak môžu prerásť aj do niečoho väčšieho, ako sú krátke poviedky alebo dokonca romány. Nikdy neviete, či práve vo vás nedrieme slávny spisovateľ. Ak ste si písanie zamilovali a nadobúdate istotu, že ste v tom naozaj dobrí, potom toto hobby môžete využiť a ponúkať svoje skúsenosti ako služby copywritingu, prípadne prispievať do novín alebo časopisov či pokúsiť sa vydať knihu. Pamätajte, cvik robí majstra a tak sa nemožné môže stať možným.

Písanie na papier

2. Učenie sa nových jazykov

Komu by sa ešte vo voľnom čase chcelo učiť? Niekomu sa vrátenie do školských lavíc nejaví dvakrát zaujímavou alternatívou. Nehádžte však tento nápad ihneď do koša, pretože sa vám ešte môže v budúcnosti hodiť. Učenie bez nútenia je predsa zábava! Len vy si určujete, koľko nad tým strávite času a aké množstvo informácií sa denne naučíte. Dnes navyše existuje niekoľko špičkových a zábavných aplikácií, pri ktorých sa spoznávanie nového jazyka rýchlo stane obľúbenou aktivitou. Vezmite si napríklad Memrise alebo Duolingo. A aké tým získate výhody? Nuž, možno sa o pár mesiacov či rokov na dovolenke budete musieť dohovoriť iným jazykom než je angličtina. Určite budete vďační za to, ak zvládnete vysloviť aspoň pár slušných fráz. Človek naozaj nikdy nevie, kedy sa mu podobné veci zídu.

Zoznam španielskych slovíčok

3. Čítanie kníh

Čo už môže byť zaujímavé na čítaní? Všetko. Nie je to len nasávanie nudných informácií, ale najmä toho, čo vás baví. Vyberte si žáner, ktorý pre vás nie je cudzí a máte k nemu kladný vzťah. Ak ste sa predtým s čítaním veľmi nepriatelili, skúste niečo kratšie, aby ste si zvykli. Len smelo do toho! Čítaním si zväčšujete slovnú zásobu a zlepšujete schopnosť lepšie sa sústrediť. 

Zachované knihy

4. Šport

Aktivita, ktorú miluje kvantum ľudí. V tomto prípade máte naozaj široký výber možností. Letné športy, zimné športy, skupinové alebo individuálne športy… Ak vám náhodou chýba motivácia, oslovte niektorého z priateľov, či by sa k vám nechcel pridať. Športovanie pomáha denne si prečistiť hlavu, zrelaxovať (najmä pri sedavej práci) a prináša trochu adrenalínu a oxytocínu, hormónu šťastia. Pre mnohých ľudí sa z tohto koníčka vyvinie aj profesionálna aktivita, ale to už nepatrí do voľného času. Tí najlepší trénujú už od raného detstva. Čo v prípade, ak vám fyzická aktivita príliš nevonia? Ak nie ste práve športový typ, skúste si dať denne aspoň krátku polhodinovú prechádzku. Aj tá pomáha.

You may also like...