Ako sa odnaučiť od mikroténových vreciek

Poznáte to, keď idete na nákup, či už veľký alebo malý, hneď pri zelenine a ovocí trháte „sáčik“. Jablká, hrozno, paradajky, kam inam by ste ich inak uložili. Pokračuje to pri pečive, drobnom tovare ako je napríklad vanilkový cukor, ďalej mliečne výrobky či oblečenie. Možno vám aj napadne, že doma máte odložených niekoľko čistých vreciek, ktoré by sa dali znovu použiť, ale vracať sa domov kvôli tomu nebudete. Poviete si, že ich použijete nabudúce. A tak to ide dokola…

odpadky

Kde teda začať
V prvom rade skúste nájsť v dome všetky prázdne igelitové tašky a vrecká, ktoré čakajú často v iných taškách a vreckách. Možno vás to veľké množstvo zaskočí. Môžete si ich pretriediť, zistiť, ktoré sa vám ešte hodia, a ktoré dať rovno do plastov, ak majú diery alebo sú poškodené. Nájdite tiež všetky tašky, ktoré sú textilné alebo pevnejšie. Aj plastové tašky totiž majú viac druhov, od klasickej igelitky (väčšinou jednorazovej), cez polyesterové tašky, ktoré toho vydržia omnoho viac až po polypropylénové, tie sa napríklad modré tašky z IKEI.

Potom príde na rad rozhodovanie. Pokiaľ ste patrili do skupinky ľudí, ktorým bolo síce ľúto znečisťovať planétu sáčikmi ale čo iné vám zostáva, rozhodne ich nevyhadzujte. V prvom rade si treba zvyknúť nosiť ich so sebou a obmedzovať ich použitie. Keď už raz vrecko zašpiníte napríklad od mokrého tvarohu, aj tak ho vyhodíte, jedine že by ste ho umyli a osušili (áno, aj tak to niektorí robia) no pri zamastení ho už nemôžete ani recyklovať. Ak sa budete sústrediť na to, aby ste vreciek použili čo najmenej, postupne vás to začne aj baviť. Môžete si dávať rôzne malé ciele, a hlavne dať šancu tým, ktoré čakali na ďalšie použitie. Budete prekvapení, keď po čase začnete vyhľadávať rôzne alternatívne náhrady, napríklad na zeleninu a ovocie sieťky, na pečivo textilné vrecká, na drobný tovar rôzne krabičky.

semena

Ide to aj doma
V domácnosti to môžete mať ešte viac pod kontrolou. Plastové dózy sú v náhrade vreciek asi najvyužívanejšie. Dokonca ich môžete dávať aj do mrazničky. Ďalej sa dajú využiť plechové nádoby, drevené, či klasické poháre na zaváranie. Skúste predtým ako niečo skryjete do sáčku porozmýšľať, či to pôjde aj inak. A pýtate sa, či vám to zato vôbec stojí? Netreba pozerať na susedov a ostatných, možno na to prídu o niečo neskôr ako vy. Odpoveďou vám možno bude čas, za ktorý sa rozloží jedno mikroténové vrecko. 500 rokov.

You may also like...