Bývanie s kvetmi

Bytové rastlinky sú prispôsobené na prežitie vo vnútri stavieb. Neznamená to ale, že sa stali dekoračným predmetom, ku ktorým sa netreba správať ako k živej bytosti. Naopak. Opatrujme ich s láskou. Vybrala som moje najobľúbenejšie.
Papraď
Mne osobne učarovala papraď. Veľmi mi pripomína prechádzky lesom ktoré milujem. Je zaujímavá svojimi listami, ktoré sú perovo zložené. Presne ako ju nenájdeme v lese na celodennom priamom slnku, aj doma má rada polotieň. Korienky potrebujú stálu vlhkosť, nie však premokrenie.

veranda

Monstera
Má prekrásny tvar listov, ktoré ocenila už nejedna umelecká duša. Darí sa jej v polotieni a vyžaduje vzdušnú vlhkosť, vlhkosť substrátu. Celá rastlina je jedovatá okrem plodov, ktoré som ale osobne nikdy nevidela. Vraj majú chuť ananásu a v Karibiku ich bežne konzumujú.
Difenbachia
Prenádherná je aj difenbachia. Jej listy sú výrazné veľkosťou a farebnosťou. Nejedzme ju – je jedovatá. Dokonca aj na dotyk môže vyvolať podráždenie. Svetlo hrá pre ňu dôležitú rolu a určite sa jej nepáči v prievane.

Sansevieria
Jednou z najmenej náročných izbových rastlín je sansevieria – svokrin jazyk.  Má úžasnú schopnosť absorbovať dusík a rôzne chemikálie, ktoré sú použité pri výrobe nábytku. Takže pomôže ozdraviť ovzdušie v byte. Ak ju zabudnete niekedy zaliať – prežije, a nie je náročná ani na svetelné podmienky. Je to naozaj vďačná rastlinka.
Scindapsus
Poznáme ho viac pod názvom Divoký Janko. Tentoraz tu máme nenáročného plazivca. Ale aby sme mali pekné veľké a zdravé listy, potrebuje hnojenie. NASA ho zaradila do prvej TOP rastlín so schopnosťou čistiť vzduch.

Fikus (benjamín)
Ide o rastlinu s menšími lístočkami, ktoré rastú na drobných mnohopočetných konárikoch. Pôsobí ako  strom. Nemá rád zmenu prostredia, premokrenie, málo svetla a prievan.
Klívia
Kvitnúca kvetinka. Jej kvety vyrastajú z dlhej stonky uprostred mäsitých listov a majú oranžovo – červenú farbu. Keď odkvitne, musíme byť trpezliví, kým bude mať silu znova zakvitnúť. Pomôže jej, ak substrát zostane v tomto období suchší. Keď uvidíme zárodky nových kvietkov, začnime pravidelne zalievať a hnojiť.

rostliny

Kaktus
Vzhľadom k svojmu prirodzenému prostrediu nikoho neprekvapí, že potrebujú k svojmu životu priepustnú piesočnú zem a svetlo. O zálievke sa ani nedá hovoriť. Počas vegetačného obdobia ich zalievame iba zriedka a počas vegetačného kľudu vôbec.
Fialka (africká)
Kvetináč musí byť vždy rovnako otočený, lebo fialka nemá rada zmenu. Nepolievame substrát, ale vodu dávame do misky pod kvetináčom. Dávame pozor, aby sa voda nedostala na dužinaté listy, lebo by zhnili.
Ďakujem svojim kvietkom, že sa tak pekne o mňa starajú. Za ich krásu v mojom domove.  Za ich trpezlivosť so mnou, keď na nich niekedy na chvíľu zabudnem.

You may also like...