V tomto článku vás prevedieme mliečnym oddelím v supermarkete, aby sme vám pomohli rozlúštiť, ktorý typ mlieka je pre vás najlepší.

mléko
 
Vápnik
Odporúčaný denný príjem vápnika pre dospelého človeka je 1000 mg, avšak pre ženy po päťdesiatke a mužov po sedemdesiatke by sa denný príjem mal zvýšiť na 1300 mg. Splniť dennú normu bez mliečnych výrobkov nie je také jednoduché. Dennej norme zodpovedá 250 ml mlieka, 150 g jogurtu alebo 2 plátky syra (40 g). Pohár mlieka vám poskytne okolo 280 mg až 500 mg vápnika.
 
Tuk
Plnotučné mlieko obsahuje zhruba 2,4% nasýtených tukov (je to 2,4 g na 100 ml) a to sa rovná 6 g nasýtených tukov na jeden pohár. Pretože väčšina z nás prijíma príliš mnoho tukov, mali by sme si vybrať mlieko s nižším obsahom tuku. Aj keď…nízkotučné mlieko chutí trochu inak. Ak nie ste tým príliš nadšený, pristupujte k tomu tak, ako keď ponúkate dieťaťu nové jedlo – dieťa musí jedlo ochutnať niekoľkokrát, kým si zvykne na novú chuť. Nízkotučné potraviny ochránia vaše tepny pred upchávaním a tiež budete mať vďaka nim lepšiu kontrolu nad vašou hmotnosťou.
 
Bielkoviny
Pohár nízkotučného mlieka vám poskytne 8 – 9 g bielkovín. Je vhodné konzumovať jedlá obsahujúce bielkoviny počas celého dňa. Vďaka vyššiemu obsahu bielkovín sa totiž budete cítiť sýtejší. Mlieko s najnižším obsahom tuku je najbohatšie na bielkoviny, pretože obsahuje viac vody a laktózy a až 15 g bielkovín.

kafe
 
Obohatené mlieko
Obsahuje zložky nevyhnutné pre zdravie kostí: vápnik, horčík, zinok, vitamín D a vitamín K. Je nevhodné akurát pre ľudí, ktorí užívajú warfarín.
 
Sušené mlieko
Je skvelou voľbou v prípade núdze a ekonomickou alternatívou čerstvého mlieka. Ak máte malý rozpočet a ste veľkým milovníkom mlieka, oplatí sa zamyslieť sa nad používaním práve sušeného mlieka. Všímajte si však nutričné hodnoty na obale, aby zodpovedali tým, ktoré obsahuje čerstvé mlieko.

Previous post Podnikanie a určitý plán
Next post Prírodné produkty
Menu