Cyanide and Happiness- kontroverzný internetový animák

Cenzúra nás môže ochrániť pred vplyvom skazenej morálky, ale takisto nás môže pripraviť o určitý druh zábavy. Ale s tým vplyvom je to otázne. Rozumný človek vie, že to, čo vidí v multimédiách, nemusí automaticky napodobňovať, ide len o druh zábavy a akési zrkadlo spoločnosti. Aj napriek tomu je tu však pomerne vysoké riziko, že nás dané multimédiá môžu do určitej miery (možno aj nevedome) ovplyvňovať už len tým, že skazenosť začneme brať ako samozrejmosť, nebude pred nami tabu. Aká je teda správna cesta? Cenzúra alebo nie? A ak áno, do akej miery? Na tieto otázky ako spoločnosť zatiaľ nevieme nájsť jednoznačnú odpoveď a popravde ani sám neviem, ktorá cesta by bola správnejšia.

média

Týmto úvodom som chcel odkázať na populárne, ale kontroverzné animované videá na Youtube kanále Explosm Entertainment. Niektorí už možno viete, že tento kanál vysiela krátke animované videá s titulom Cyanid and Happiness. Tento kanál sa však v poslednej dobe stretol s pár nepríjemnosťami, nakoľko ho prestali financovať sponzori, ktorí sa takmer zo dňa na deň rozhodli, že daný kanál a jeho príspevky sú nemorálne. Ale väčšina, minimálne polovica ľudí (vrátane mňa) by zrejme povedali- zábavné.

Kanál a jeho videá vznikli na základe veľkého množstva webových komiksov s totožným názvom. Na Youtube majú animovanú podobu vo forme krátkych videí. A ich náplň? Všetko, čo si predstavíte pod pojmom ľudská či spoločenská možno až desivo-humorná nedokonalosť. Animák nemá problém spraviť si sradnu z čohokoľvek a z akejkoľvek situácie. Tento žáner by som možno prirovnal k tým skorším častiam South Parku. Dej sa jednoducho opísať nedá, nakoľko človek je pri pozeraní svedkom tony absurdných situácií.
Tvorcov Cyanid and Happiness je ale možné naďalej podporiť aj cez Patreon alebo Kickstarter.

projektor

Inak kanál Explosm Entertainment na Youtube ešte stále nájdete a to v plnej paráde a bez cenzúry. Ale ktovie dokedy.

You may also like...