Pes nepatrí pod stromček

Dieťa chce psa, vy poľavíte a ako ideálnu príležitosť  si vyberiete Vianoce. Šteňa v škatuli, lebo s mašľou okolo krku sediace pod vianočným stromčekom, sa vám zdá ako ten najlepší nápad na svete. Pravdou však je, že ste nič horšie vymyslieť nemohli.

labrador
 
Zodpovednosť na dlhé roky
 
Pes a každé iné zviera je zodpovednosť. To ste už určite počuli, no otázkou je, do akej miery ste sa nad touto vetou zamysleli. Keď sa povie zodpovednosť, tak nejde len o kŕmenie, veterinára a venčenie. Konkrétne pes sa dožíva pomerne vysokého veku. Malé plemená môžu pokojne osláviť aj dvadsiatku, veľké plemená sa v priemere dožívajú desiatich až dvanástich rokov a obrie asi osem. Ak má vaše dieťa desať rokov, pes bude žiť ešte aj na jeho dvadsiatku, možno omnoho dlhšie. Rátajte preto s tým, že zviera ostane na vašom krku. Deti asi len ťažko obetujú štúdium v zahraničí kvôli chlpáčovi.
 
Dieťa by si malo psa vybrať
 
Psa by ste svojmu dieťaťu nemali dávať pod vianočný stromček ani vtedy, ak ho naozaj chcete , viete že sa ho nezbavíte a uvedomujete si plne svoju zodpovednosť. Ide o živého tvora, ktorý má svoje povahové vlastnosti a temperament. Ak má byť spoločníkom pre vaše dieťa, mali by sa najprv zoznámiť. Pri výbere, by sa preto mala nachádzať aj vaša ratolesť. So psom si musí jednoducho sadnúť.

pes
 
„Úžasný“ príklad pre vaše deti
 
Bohužiaľ ešte aj dnes existuje množstvo prípadov, kedy rodičia absolútne nepremýšľajú, psa darujú pod stromček a o mesiac, či dva skončí v útulku, alebo na ulici. Možno nemáte extra vzťah k zvieratám a je vám v podstate jedno, čo takému tvorovi spôsobíte. Zamyslite sa však nad tým, aký príklad dávate svojim deťom. O najlepšej lekcii zodpovednosti asi nemôžeme hovoriť. Navyše s treba uvedomiť aj to, že túlavé zvieratá nie sú problémom len preto, že trpia oni. môžu prenášať choroby od výmyslu sveta, dochádza k ďalšiemu množeniu a ďalším chorobám, ktoré sa týkajú aj vás a vašich ratolestí.

You may also like...