Škodcovia v našich záhradách

Pestovatelia a záhradkári majú v jarnom čase a na prelome leta veľa práce. Jednou z nich je aj ochrana záhrady pred škodcami, ktorý by im mohli zničiť úrodu. Škodcov v záhradách poznáme desiatky aj stovky. My sme sa ale rozhodli zaostriť hľadáčik na tých najbežnejších škodcov, ktorý sa v našich záhradách nachádzajú. Reč je o mravcoch, slimákoch a voškách. Ako sa ich zbaviť a čo robiť, ak ich vo svojej záhrade uvidíme? Netreba panikáriť ani utekať do záhradkárstiev a vo veľkom skupovať postreky či otravy. Niekedy na riešenie problému postačí aj to čo máme vo svojej domácnosti. Nie je to pritom nič výnimočné. Stačí otvoriť skrinku s koreninami. Tie najúčinnejšie prostriedky proti škodcom máme doma a vždy sú poruke. Stačí ich iba poznať a správne použiť. Jedným z výkonných pomocníkov pre ochranu záhrady je práve obyčajná soľ. 

škodcovia môžu zničiť inak bohatú úrodu

Slimáky dokážu v záhrade napáchať veľké škody, hlavne na listovej zelenine. Stretli sme sa dokonca s tým, že boli schopné zničiť listy nielen na šalátoch ale aj na plantách paradajok a paprík. Dokonca si pochutnávali aj na listoch chili papričiek. Použitie soli je možno trochu drastické a nemali by sme ho preháňať. Slimáka stačí jednoducho posoliť.

zemiaky ochránime pred pásavkou zemiakovou rozsypaním popola

Dávka soli pritom nemusí byť veľká. Tento zákrok ale neopakujme často, aby sme si nezmenili Ph v pôde. O niečo menej náročné je využitie plastovej fľaše, do ktorej nalejeme trochu piva. Jednoducho ju položíme na zem. Slimáky do nej vlezú a nám stačí jednoducho fľašu zavrieť a odniesť zo záhrady. Sóda bikarbóna je ďalšou základnou súčasťou našej kuchyne. Je ideálna pre likvidáciu mravčej populácie. Ak aktuálne nemáme doma špeciálne prípravky na mravce, poslúži nám aj ona. Stačí jednoducho nasypať na miesto, kde sa mravce vyskytujú alebo pri vstupe do hniezda. Mravce po jej konzumácii hynú a my sme sa vyhli používaniu agresívnej chémie. 

You may also like...