Túžite po krásnom trávniku? Nepodceňujte jeho správne založenie

Semená dostanete vo väčších, niekoľkokilogramových baleniach. Váhu si vyberajte podľa toho, na akú veľkú plochu ich chcete použiť. Cena sa pohybuje približne od troch až štyroch eur za dvojkilogramové balenie. Samozrejme, že nájdete aj omnoho drahší tovar. Záleží to najmä od druhu trávy, ale aj do konkrétnej značky. Preto bude dobré, ak si najprv zistíte, aká tráva sa hodí na váš pozemok. Popozerajte sa tiež na viacerých miestach, aby ste za ten istý tovar nezaplatili o desiatky eur navyše.

rodinka
 
Príprava pozemku
 
Pred samotným výsevom si musíte pripraviť miesto, kde chcete svoj nový trávnik. Základom je odstrániť všetku burinu aj s koreňmi. Opatrní buďte najme pri rastlinách ako napríklad žihľava. Ich korene totiž môžu siahať aj do niekoľkých metrov. Preto sa snažte povyťahovať všetko čo sa dá. Následne môžete plochu poriadne prerýľovať. Ak sa jedná o väčší kus zeme, použite radšej malý traktor, ktorý si zapožičiate. Verte, že tých pár eur navyše oceníte, pretože nehovoríme o jednoduchej práci. Veľké hrudy zeminy poriadne rozbite a celú plochu upravte hrabľami. Na povrchu by nemali ostať väčšie nerovnosti, pretože by kazili estetický dojem vášho budúceho trávnika.

tráva
 
Vysievanie semien
 
Teraz môžete pristúpiť k výsevu semien. Snažte sa ich rozhadzovať čo najrovnomernejšie. Tak zabránite tomu, aby bol trávnik ja jednom mieste príliš hustý a na druhom riedky. Použiť môžete rôzne špeciálne záhradnícke pomôcky na výsev semien. Druhou možnosťou je semená premiešať s jemným pieskom. Tak sa vám táto činnosť bude vykonávať omnoho jednoduchšie.
Vysiate semená môžete nechať na povrchu pôdy, alebo len jemne zakryť zeminou. Ak nepracujete na príliš veľkej ploche, oplatí sa vám použiť kúpený záhradnícky substrát. Nebudete tak musieť bojovať s hrudkovou zeminou zo záhrady. V prvom aj druhom prípade je potrebné celú plochu poriadne utlačiť. Najlepšie je použiť valec, ktorým pár krát prejdeme po celom mieste. Ak ho však nemáme po ruke, použite obyčajnú drevenú dosku. Položte ju na zem a rukami poriadne zatlačte. Môžete sa na ňu taktiež postaviť. Takto postupne utlačte celú plochu.
Semená je potrebné poriadne zaliať. Používajte však iba slabý prúd vody. Ideálna je klasická záhradná krhla. Inak by sa nám mohli semená vyplaviť a nerovnomerne rozmiestniť.

trávník

Prvá trávička by sa mala objaviť v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Počas tejto doby zaistite, aby sa na vysiate miesto nikto nedostal. Pošliapaná plocha by síce vyklíčila, ale ako sme už spomenuli, výsledkom by bol veľmi nerovnomerný trávnik.

You may also like...